SDH Říčany

1. 3. 2019

Co nového u hasičů?

Milí čtenáři a příznivci našeho sboru, zima nám už dala sbohem a můžeme se tak těšit z delších a teplejších dní. V minulém čísle jsem avizoval, že náš sbor bude bohatší o další členy, kdy jednoho jsem vám již představil. Netrvalo dlouho a na světě jsme přivítali druhého nejmladšího člena sboru Damiána, který bude rodičům dělat jen a jen radost a za několik let bude reprezentovat náš sbor. Celé rodině bych tímto chtěl popřát mnoho krásných chvil, klidné spaní a v neposlední řadě to nejdůležitější, a to zdraví.

Máme za sebou teprve dva měsíce nového roku a naše mládež již slaví první úspěchy. V sobotu 2. 2. 2019 se naše děti zúčastnily Okrskového uzlování v Kuří v kategorii mladší a starší žáci. Tato soutěž slouží i jako trénink na Mukařovské uzlování, které proběhne 9. 3. 2019. V soutěži si děti vyzkoušely soutěžní nervozitu a zjistily, co ještě musí zlepšit. Tímto bych chtěl poděkovat organizátorům za tuto možnost. Mladší žáci si vyuzlovali krásné 3. místo, starší žáci získali úžasné 2. i 1. místo. Za celé družstvo mládeže je to výborný výsledek a já jim tímto moc gratuluji. Abychom nebyli jen u tvrdých tréninků a přípravě na soutěže, naši děti měly možnost se podívat na HZS stanici Říčany. Exkurze u profesionálních kolegů proběhla 10. 2. 2019, děti se dozvěděly mnoho zajímavého a seznámily se s tím, jak to na stanici funguje, a co všechno musí profesionální hasič umět a dělat. Dále měly možnost vidět vybavení, které mají profesionálové k dispozici a dozvědět se, co všechno podstupují, aby pomohli lidem. Jak řekl jejich průvodce: „Musíme být připraveni, protože tam, kde se jako hasiči pohybujeme, nám už nikdo pomoci nepřijde.“ Byla možnost si detailně prohlédnout všechna auta, která mají na stanici, a to jak kabinu pro hasiče, tak i veškeré vybavení vozidel. No a k hasičské stanici patří samozřejmě i skluzová tyč a hasiči předvedli názornou ukázku, jak se po takové tyči sjíždí. Na závěr děti dostaly malý test, jestli dávaly pozor. Test dopadl na výbornou. V úplném závěru jsme dokonce viděli i výjezd čtyř aut k požáru chaty. Tímto chceme moc poděkovat profesionálním kolegům za úžasný výklad a čas, který nám věnovali.

Pokud už jsme u výjezdů tak i naše jednotka vyjela hned několikrát. Dne 21. 1. 2019 v dopoledních hodinách jsme byli povoláni na požár nákladního vozidla na dálnici D1 a o necelou hodinu později jsme byli opět povolání k proražené olejové vaně do Dobřejovic. 1. 2. 2019 jsme jeli čerpat vodu do zatopeného sklepa, kde bylo nahlášeno 40 cm vody z prasklého ventilu. 11. 2. 2019 jsme vyjeli k požáru trávy. Po příjezdu na místo události bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o spadlý drát vysokého napětí a byla povolána energetická společnost k opravě. Následně se naše jednotka z rozhodnutí velitele zásahu odebrala zpět na základnu. Celá republika se 2. 2. 2019 potýkala s velkým přívalem sněhu a nevyhnulo se to ani Říčanům. Byli jsme tedy 3. 2. 2019 povoláni k výpomoci s odklízením sněhu na zastávkách a přechodech, aby kroky občanů byly co nejbezpečnější. Největším pomocníkem bylo hrablo, které k zimě neodmyslitelně patří, ale použili jsme i motorovou sněžnou frézu a kolový smykač tzv. „ Bobík“. Tíhou sněhu nevydržely některé stromy a větve, které ohrožovaly jak chodce, tak provoz na pozemní komunikaci a tak jsme zajistili jejich prořez. V rámci odborné přípravy naše jednotka prošla 13. 2. 2019 opakovacím kurzem, který je nutné každý rok obnovovat a na kterém jsme si připomněli správné postupy kácení a bezpečnost práce s motorovou pilou a rozbrusem. Je již tradicí, že každý rok pořádáme hasičský bál a ani tento rok tomu nebylo jinak a 2. 2. 2019 jste měli možnost se setkat s naším sborem v KC Labuť. Přes dlouhé a leckdy i těžké přípravy se ples velmi zadařil. Účast byla velmi hojná a to i přes to, že v termínu plesu se konají pololetní prázdniny a hodně lidí odjíždí například na hory. Kapela hrála úžasně až do ranních hodin a mezi tím bylo možné vidět vystoupení taneční skupiny Dance EB a mažoretek. No a co by to byl ples bez tomboly. Jako každý rok jsme měli malou tombolu, kde vyhrával každý zakoupený lístek a poté velkou půlnoční tombolu, která se losovala. Za obě tomboly vděčíme hlavně našim sponzorům a tímto bych  jim chtěl všem moc poděkovat, protože bez nich by bylo vše o hodně složitější. Samozřejmě chci poděkovat i všem členům sboru, kteří se aktivně zapojili do realizace plesu.  Letos nás čeká další zajímavá událost - náš sbor v červnu oslaví 145 let od vzniku. Více o historii našeho sboru představíme v jiném článku. Přeji krásný zbytek zimy a pevné zdraví.          

 

David Pojezný,

jednatel SDH  Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena