SDH Říčany

1. 6. 2020

Co nového u hasičů

Vážení čtenáři,

měsíc červen je teprve na svém začátku, přesto nám počasí přeje a léto začíná být již v plném proudu. Pojďme si tedy užívat krásných teplých a dlouhých letních dní. Ohlédneme se po tom, co se v našem sboru událo a co se dít ještě bude.

Současná koronavirová situace nám opět umožnila obnovit výcvik naší jednotky a dle všech pravidel opět trénujeme na zásahy. Průběžně si všichni členové výjezdové jednotky vyzkoušeli naši techniku, zopakovali, k čemu ji využijeme a kde co najdeme, abychom v případě reálného zásahu byli co nejpohotovější. Samozřejmě to pro nás není velká neznámá, ale jak se říká, opakování je matka moudrosti.  Kromě osvěžení si vědomostí jsme si udělali i praktický výcvik. Každé auto má svoji posádku, která se skládá minimálně z jednoho strojníka (řidiče), velitele a jednoho hasiče. Naše jednotka nejčastěji vyjíždí v počtu 3+1, tedy se dvěma hasiči. Naši strojníci si připomněli vše důležité ohledně techniky a její obsluhy, zejména obsluhu našich CAS (cisternová automobilová stříkačka), kde je velmi důležité znát každou páčku, tlačítko a každý kohout. Je také potřebné si nanečisto nasimulovat situace, kdy se něco na technice u zásahu může pokazit a i přesto je potřeba být akceschopný. O praktickou část jsme neošidili ani zbytek jednotky a v rámci praktického výcviku jsme si s CAS v první řadě řekli, jaké máme typy věcných prostředků pro hašení a čerpání. Dále jsme si v praktické části osvěžili práci s několika druhy proudnic a práci s nimi, včetně horní lafetové proudnice, kterou většina zná pod pojmem „vodní dělo“. Výcvik je pro nás velmi důležitý, protože můžeme následně své zkušenosti uplatit u reálných výjezdů, jako tomu bylo hned 4. 5., kdy jsme byli kolem druhé hodiny ranní povoláni k požáru dodávky v nedalekých Nupakách. Dodávka byla zcela zasažena požárem, dále byla zasažena i fasáda nedalekého domu, kterou bylo nutné ochladit a ochránit před rozšířením požáru na dům. Další výjezd nás čekal 10. 5., opět ve velmi brzkých hodinách - před třetí hodinou ranní, kdy jsme vyjeli v rámci mezikrajové výpomoci k požáru balíků s plastovým odpadem v Praze Dolních Měcholupech. Jednalo se o velmi rozsáhlý, dlouhý požár a hlavně náročný výjezd. Následující den (11. 5.) jsme se chystali k nahlášenému dýmu z přístavby. Než naše jednotka stačila vyjet, byl náš výjezd odvolán,  protože se průzkumem zjistilo, že není potřeba tolik prostředků a nejedná se o větší požár.

Naši nejmladší mají nyní ještě pauzu a už se velmi těší na soutěže; věříme, že opět budou co nejdříve povolené.

Ještě jednou bych si vás dovolil pozvat na Masarykovo náměstí, kde se dne 6. 6. od 14:00 bude konat velká událost, náš sbor převezme do užívání novou CAS a DA. Na místě bude k vidění naše veškerá technika a techniku přijedou předvést i další sbory, tak se bude na co dívat. Samozřejmostí bude i něco na zub a něco na zapití. Velmi se na vás těšíme a rádi vás tam uvidíme.

Na závěr vám přeji pevné zdraví a mnoho krásných a veselých dní

                              David Pojezný, jednatel SDH  Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena