SDH Říčany

6. 7. 2020

Vážení a milí čtenáři našich příspěvků,                           

 

koronavirová opatření se již uvolňují a naši mladší již mohou opět začít soutěžit. Bohužel zároveň začíná letní pauza a další soutěže začnou až v září. I přesto je nutné stmelit kolektiv, domluvit strategii na následující období a proto se 25. 6. uskutečnilo loučení se sezónou. Všichni společně strávili úžasné odpoledne a již se těší na krásné letní dny plné odpočinku a relaxování. Naše jednotka oficiálně převzala do užívání novou CAS30 značky SCANIA. Dodatečně jsme také slavnostně převzali DA značky Ford, který v naší jednotce již nějaký ten měsíc slouží. Oba vozy nám posvětil místní farář pan Konstantin Petr Mikolajek a vozy tak doplnily již tak rozmanitou techniku, kterou naše jednotka disponuje, a posílily tak akceschopnost naší jednotky. Nemalou výhodou nové CAS je její uspořádání, protože pojme až šest členů posádky, oproti původní CAS32 T815 je to nárůst o dva hasiče. Dopraví tedy na místo určení více sil, které jsou v danou chvíli potřeba. Specifikace těchto vozidel je velmi rozmanitá a naše jednotka disponuje tzv. velkokapacitní cisternou, která pojme 510 litrů pěnidla a až 8500 litrů vody s průtokem cca 3000 litrů za minutu. Nová CAS na přední části disponuje navijákem, dále přední lafetou, kterou je možné ovládat manuálním ovládáním i přes tablet, přes který lze ovládat téměř cokoliv na autě. Jedná se o velkou výhodu hlavně pro strojníka, který se někdy musí okolo auta opravdu ohánět. Právě díky tabletu má perfektní přehled o autu a také o tom, co se kde děje. Po stranách vozidla nalezneme další vybavení, jako jsou hadice, elektrocentrála, rozbrus, motorová pila a mnoho dalšího. V zadní části je kompletní ovládání čerpadla. Vozidlo má dále střešní boxy, ve kterých je ženijní náčiní, a střešní lafetu, známou jako vodní dělo. Tu lze opět ovládat manuálně i přes tablet. Rád bych zde popsal celou specifikaci nové CAS, ale tolik prostoru pro článek nemám a proto pro vás připravujeme sekci na našich webových stránkách, kde bude celá specifikace vypsaná. Při předání obou vozidel nám bohužel počasí nepřálo, přesto byla účast hojná. Události se zúčastnila řada hostů a okolních sborů, které přijely se svou technikou podpořit naši akci a umožnily tak prohlídku i jejich techniky.  Mimo jiné byla k vidění i část našeho historického vozového parku. Naše starší mládež předvedla ukázku štafety, kde si předávali klíč, který následně předali veliteli jednotky i s darem. Následovala ukázka našich dospěláků, kteří s novou CAS předvedli ukázku hašení požáru vysokotlakem. Chtěli bychom poděkovat všem, bez kterých by se nová CAS nezaparkovala v naší garáži, a to především našemu veliteli jednotky panu Zdeňkovi Kavkovi, který věnoval svůj volný čas a úsilí pro zařízení všeho potřebného. Díky! Akci jsme zhodnotili i přes nepřízeň počasí jako velmi zdařilou a děkujeme všem za podporu a pomoc při realizaci.

Sotva se nová CAS převzala a zařadila do vozového parku, již má za sebou svůj první výjezd do akce. Hned 8. 6. vyjela na ohlášený požár odpadu menšího rozsahu do průmyslového areálu na Černokostelecké. Dále 13. 6. jsme vyjeli k ohlášené dopravní nehodě dvou osobních automobilů, ale než stačila naše jednotka vyjet, byli jsme odvoláni. Další událost toho dne byla záchrana tonoucího z vody. Naší jednotce byl vyhlášen poplach jak na CAS tak i a motorový člun. Ještě před naším příjezdem byla na místě jednotka HZS stanice Říčany, která tonoucího našla velmi rychle a předala do péče ZZS, která okamžitě zahájila resuscitaci a následně byla osoba převezena do nemocnice pro následnou péči. Dále jsme dne 14. 6. vyjeli k požáru elektrického vedení. Krom výjezdů naše jednotka asistovala u koncertu Pavla Šporcla na rybníku Jureček.

Během června se oženil jeden z členů naší jednotky, a proto bych chtěl novomanželům popřát jménem našeho sboru mnoho štěstí ve společném životě.

Na závěr bych vám všem chtěl popřát krásné prožití letních měsíců a dětem příjemné prázdniny. Hlavně ve zdraví návraty z dovolených a výletů.

 David Pojezný, jednatel SDH  Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena