Setkání včelařů

1. 3. 2024

Tak jako každý rok i letos v únoru se včelaři ZO Říčany sešli na výroční schůzi. Ta se konala v oblíbené a všem vyhovující restauraci U Milotů ve Strančicích, v blízkosti vlakového nádraží. Právě její položení a dostupnost všem je důvod její obliby, nehledě na kapacitu salonku a možnost konzumace dobrého moku z výčepu. Jelikož je v současné době v organizaci sdružených 127 včelařů z Říčan a širokého okolí a věkový průměr je stále vyšší, je toto místo pro setkávání opravdu ideální.

Sběr měli (vzorky spadu ze zimního života včel monitorující nákazu varroázou = drobky na dně úlu) byl důvodem hojné účasti, která byla odměněna párkem zdarma a odznakem říčanské organizace na klopu.

Minulý rok uplynulo od založení našeho říčanského včelařského spolku už úctyhodných 115 let. Historie byla zúčastněným připomenuta formou prezentace z dostupných fotografií promítaných ve smyčce během schůze na plátno. Za dlouhou dobu trvání spolku jím prošlo mnoho včelařů s mnoha včelstvy, různými přístupy ke včelaření, s úspěchy i neúspěchy. Doba i krajina se za tu dobu změnila a stále mění. Co platilo dřív, je dnes jinak. Proto po povinném hlášení členů výboru o stavu hospodaření a aktivit organizace v minulém roce padla v diskusi otázka problému převčelení v našem okolí. Co to znamená? Počet umístěných včelstev na km2 v poměru k nutné dostupnosti pastvy pro včely, a potažmo pro další opylovače volně žijící v přírodě.

V současné době může začít včelařit každý. Bohužel i bez předchozího proškolení. Legislativa to nijak neomezuje. Je ale na zodpovědnosti každého jedince, aby uvážil, kam si včelstva umísťuje i jejich počet. Kvůli vidině množství medu a jeho zpeněžení se příroda kolem nás dostává často do problémů, které se projevují šířením nemocí hladem zesláblých včel a mizením dalších opylovačů z důvodu nedostatku přirozené potravy, hlavně během léta.

Děláme osvětu o opylovačích už ve školách i školkách, o jejich důležitosti, nepostradatelnosti a nedostatku, ale podstatnější je krajinotvorba, vytvoření či udržení podmínek vhodných a příznivých pro tento hmyz. Podílet se může každý, i nevčelař, a to správným, zodpovědným a vyváženým přístupem k vytváření a udržování krajiny s ohledem na všechny živočichy, nejen včely medonosné. Tato a řada dalších otázek týkajících se včel a včelaření rezonovala téměř dvě a půl hodiny v prostorách salonku restaurace.

Po této diskusi už byla měl odevzdána ke svozu do laboratoře, o který se postarají členové výboru ZO Říčany, párek sněden, lahodný mok dopit a účastníci se, snad uspokojeni, rozešli. Věříme, že se setkáme v tak hojném počtu dřív než za rok na „výročce“, ale i při dalších různých včelaři pořádaných akcích během roku.

 

Vaši říčanští včelaři
(
www.vcelyricany.cz)

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena