Vladimír Kořen, starosta
Vážení sousedé,
dovolte krátké zamyšlení o síle volebního hlasu. Máme za sebou dějinnou zkušenost s referendem o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Unie prohrála u obyvatel jedné z velmocí. A médii proběhly obrázky překvapených obyvatel, kteří nevěřili, že i jejich hlas rozhodl. Že jejich hlas překonal hlas premiéra i bruselských komisařů.
Občanská svoboda – to je možnost si vybírat, volit cestu a demokracie - to je nástroj politické svobody.
Jsou politici, kteří si myslí, že by lidé měli mít svobodu volby prakticky jen při výběru svého zástupce. Kladou důraz na zastupitelskou demokracii. Zvolený politik má silnější hlas než občan, může hlasovat v parlamentech, radách, zastupitelstvech. Získá na čtyři roky mandát a svrchovaně si rozhoduje. Sám. Všechny ostatní projevy občanů (demonstrace, petice, protesty) jsou tak nějak navíc a často bývají označeny jako aktivistické snahy věčně nespokojených.
Ale jsou i politici, kteří si myslí, že lidem náleží svoboda širší. Občané můžou vstupovat do rozhodování častěji než jen ve volbách. Třeba v referendu, volebních anketách nebo při participativním rozpočtování. Tento koncept bychom mohli schovat pod název občanská společnost.
Střet těchto pohledů se netýká jen parlamentní půdy nebo prezidentů, prožíváme ho i v Říčanech. Politické strany jako ODS zdůrazňují, že moc rozhodovat mají mít výhradně zastupitelé. Oproti tomu Klidné město se snaží občany oslovovat projektem „Řídím Říčany“, projektem participativního rozpočtu a pro nejzásadnější otázky se nebojí vypsání referenda.
Oba koncepty mají své plusy a mínusy. Politikům a také úředníkům (na ty se v debatách velmi zapomíná) se často stává, že ve svých návrzích a rozhodnutích utečou od lidí. Vznikne akvarijní svět, kabinetní rozhodování, byrokratické svazování, které začne řídit směr otáčení žárovky od kanálu La Manche po tatranské salaše. V tom je slabina čistě zastupitelské demokracie. Slabinou občanské společnosti zase je, že občané rozhodnou často na základě emocí, manipulací či předsudků. Jenže to samé občas dělají i profesionální politici ve sněmovnách celého světa.
Jsme svědky argumentační války proti projektu „Řídím Říčany“ nebo proti úvahám o referendu. Snažil jsem se popsat podhoubí, ze kterého tyto komunikační „jedůvky“ vyrůstají. To, že občany zapojujeme do rozhodování, špatné není. Jde nám o sílu vašeho hlasu! Kromě hlasování o tom, kde letos vyrostou tři nová sportoviště, budete nejspíš rozhodovat o mnohem závažnější věci. Zastupitelé v červenci budou schvalovat vypsání referenda, které má do roku 2030 výrazně omezit výstavbu v našem městě! Váš hlas rozhodne.
Klidné léto
Vladimír Kořen,
starosta
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena