Sněhová „kalamita“ na sídlišti

1. 3. 2019

Názor - Markéta Šmejkalová; Reakce - Michal Svoboda, Správa komunikací města Říčany

Tak nám zima pomalu končí. Většina lidí se na jaro přirozeně těší a my, co bydlíme na sídlišti vedle Olivovny, a zřejmě nejen my, se těšíme dvojnásobně. Žijeme na tomto sídlišti od roku 1985

a nepamatuji si, že by se zde jakkoliv opravovaly chodníky, nepočítám-li nový chodník k nové škole. Přesto zde nechci rozebírat stav chodníků, je-li člověk opatrný a nemá-li třeba berle, chodit se po nich dá. Ale bohužel jen do doby, než napadne sníh. Chápu, že se přednostně uklízí střed města, dokáži pochopit, že nejsou chodníky upravené ihned po tom, co zmizí pod sněhem, dá se tolerovat, že se nestihnou uklidit ani druhý či třetí den. Ale že se obyvatelé nedočkají schůdných chodníků, dokud sníh zase sám neodtaje, je opravdu zarážející.

Letos tu byla situace taková, že některé maminky se s kočárky po dobu sněhové pokrývky nedostaly ven, protože projet kočárkem bylo prostě nemožné. Stejně na tom byli i někteří senioři a to už vůbec nemluvím o spoluobčanech chodících o holi, nebo ještě hůře o berlích. Ještě horší situace nastala, když se ve dne sníh proměnil v mokrou břečku a v noci umrzl. Lépe na tom nebyli ani řidiči, parkující na parkovišti v ulici Leopolda Peka. Mnozí si při vjezdu na parkoviště a následném výjezdu připadali jako ve škole smyků. Stejná situace byla ve všech bočních ulicích, které pluh neprojel ani jednou (!) za celou dobu sněhové pokrývky. Podobná situace byla evidentně napříč městem. Často se pohybuji v krkonošských městech, mají tam mnohem více sněhu, než my Středočeši, všude ale boj se sněhem zvládají daleko lépe. Proč to tam jde a tady město neumí během týdne uklidit deset centimetrů sněhu? Nedávno jsme si my, obyvatelé Říčan, mohli přečíst, že Říčany jsou nejlepší město pro život. Možná ano, ale jen než napadne sníh.

Markéta Šmejkalová

 

Vážená paní Šmejkalová,

zimní údržbu komunikací a chodníků, pro město zajišťuje Marius Pedersen a.s. Zimní údržba je dána operačním plánem, který definuje jednotlivá pořadí úklidu komunikací a chodníků a rozsah udržovaných částí. Komunikace L. Peka je zařazena do III. pořadí a zimní údržba má být zajištěna prohrnováním komunikace s posypem, a to do 12 hodin po ukončení spadu a po zvládnutí komunikací v I. a II.  pořadí. Chodník od 3. ZŠ přes sídliště Olivova směřující k zastávkám MHD a dále pak k ulici Bezručova je zařazen v I. pořadí a chodník okolo sídliště Olivova, vedoucí podél místní komunikace Olivova, je zařazen jako II. v pořadí. Jednotlivé přístupové chodníky k nemovitostem (vchodům bytových domů) zařazeny v plánu zimní údržby nejsou, a to z důvodu vyloučení použití strojních zařízení a vysokých finančních nároků na ruční údržbu. Pokud se jedná o parkoviště, jejich úklid je možný pouze tehdy, neparkují-li na něm auta, neboť sníh nelze jinak z odstavných ploch vyhrnovat. Dodržení operačních časů při vydatném sněžení bylo ovlivněno dopravní nehodou chodníkového zametače v den největšího spadu sněhu, která vyřadila tento stroj z provozu. Nahrazení strojní techniky operativním navýšením pracovníků ruční údržby však nedokázalo plnohodnotně pokrýt uvedený výpadek. Prodloužení operačních časů údržby v souvislosti s dalším vývojem počasí, kdy došlo ke vzniku zmrazků a zledovatění nedostatečně ošetřených ploch, se ukázalo být rozhodujícím faktorem. Vedení města po vyhodnocení aktuální situace k operativně nasadilo pracovníky oddělení technické správy, kteří ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů města Říčany zahájili již v rámci největšího nedělního spadu úklid sněhu a za využití vlastní techniky tak výraznou měrou přispěli k zachování dopravní obslužnosti města. V závěru si dovolím vyjádřit souhlas s vaší připomínkou směřující k zimní údržbě, zejména při nedávné výrazné sněhové nadílce, která prověřila připravenost smluvní společnosti Marius Pedersen a.s., zajistit ve stanovených operačních časech a požadované kvalitě sjízdnost a schůdnost místních komunikací a chodníků. Zcela jistě odhalila řadu možností ke zlepšení poskytovaných služeb, včetně nutnosti přijetí konkrétních opatření, aby k obdobným situacím do budoucna nedocházelo.

Michal Svoboda

Správa komunikací města Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena