Srnčí palouček 4 – flora

27. 10. 2023

V minulém roce jsme vás seznámili s umístěním, historií a současností Srnčího paloučku. Nyní bychom vám rádi přiblížili rostliny, které se na paloučku vyskytují.

Od jara můžete postupně vidět tyto rostliny: kopytník evropský, podbílek šupinatý, sasanka, orsej, plicník, sněženky, sporýš, ptačinec, knotovka lesní, pomněnky, blatouch, kontryhel, devětsil bílý, kapradí, česnáček, oměj, kopretina, kohoutek, orlíček, čistec, pcháč zelinný, krtičník, krvavec toten, řepík, kyprej, starček, jitrocel, rdesno, vlčí mák, lnice, turan, řada druhů trav a další. Na fotografii se čmelákem je pravděpodobně bukvice lékařská (určeno dle PlantNet).

Snahou Okrašlovacího spolku je také omezovat růst invazivních rostlin na Srnčím paloučku (pcháč, šťovík tupolistý, lopuch, netýkavka malokvětá, pěťour), aby i ostatní rostliny měly prostor k růstu. Již před lety se podařilo zlikvidovat křídlatku, která přední část paloučku plně zarostla. Také se podařilo rozšířit netýkavku obecnou (větší žluté květy), která je původní a je utlačována invazivní netýkavkou malokvětou (malé žluté květy) původně rostoucí na Sibiři.

Dominantní rostlinou je kostival lékařský, viz foto (velké listy a malé fialové květy). Má dlouhý kořen, který je dobře zahlouben a odolává tak neustálým útokům divočáků.

Domníváme se, že nezáleží na přesném botanickém názvu rostlin, důležité je, aby na Srnčím paloučku bylo více kvetoucích rostlin a tím i více hmyzu. Chceme tímto poděkovat Muzeu v Říčanech za regionální semena rostlin.

Bohužel výše uvedené rostliny uvidíme většinou pouze jednotlivě. Mají mělké kořeny a divočáci je snadno obrátí kořeny nahoru a rostlina tak hyne. Snad se v budoucnu povede myslivcům s podporou Města Říčany přemnožené stavy divočáků snížit.

Srnčí palouček má sice ještě do květnaté louky daleko, ale již teď určitě stojí za návštěvu, a to v každém ročním období.

 

Eva Drncová, Jiří Pánek
Okrašlovací spolek v Říčanech

Kostival lékařskýBukvice lékařská

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena