Staronové úspěchy a novinky z Domova Pod Kavčí Skálou

30. 6. 2024

Život u nás v Domově jede stále na plné obrátky a máme několik novinek, o které bychom se s vámi rádi podělili. Naše dlouhodobá mezigenerační spolupráce, která mezi naším zařízením a mateřskou školou Čtyřlístek Říčany trvá už neuvěřitelných 15 let, opět přinesla ovoce. Již 6 let se společně účastníme soutěže Srdce s láskou darované, kterou pořádá společnost Antecom (vydavatel časopisu Age Management) pod záštitou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a ve spolupráci s hlavním partnerem Ministerstvem práce a sociálních věcí. S projektem Pošli to dál, který se svou třídou Zajíčků do soutěže přihlásila paní učitelka Jana Michaličková, jsme se letos dostali mezi desítku nejlépe hodnocených prací. Tento projekt je zaměřen na předávání zkušeností a významnou měrou se na něm podíleli i naši klienti. Ocenění jsme si byli společně s dětmi a paní učitelkou v červnu převzít v Poslanecké sněmovně. Máme nesmírnou radost. S úspěchem tak projekt Pošli to navazuje na předchozí skvěle hodnocené práce. V roce 2023 Zaječí plácek získal Zvláštní cenu ministra práce a sociálních věcí, stejně tak projekt Zaječí štafeta v roce 2022. V roce 2021 projekt Střípky radosti získal dokonce 1. místo ve své kategorii a téma Zlatá rybka v roce 2020 vybojovalo bronz. Na všech projektech se podíleli i naši klienti a uvedená přehlídka úspěchů vypovídá o tom, jak jsou naše mezigenerační setkávání intenzivní a plodná.

Loňská a letošní spolupráce, která se promítla do projektu Pošli to dál, často provoněla Domov lahodnou vůní těsta a koření. Naše „babičky“, jak jim děti s láskou říkají, učily děti péct koláče, štrúdl, perníčky a housky. Pocit, že jejich snažení a práce má pro někoho hodnotu, dává životu tady v Domově další rozměr a udržuje naše klienty v nasazení a životní radosti. Z toho máme velikánskou radost i my. Letos jsme naši spolupráci ještě více rozšířili. Naši klienti docházejí do mateřské školky dětem číst. To mají děti moc rády a o to raději potom na mezigenerační setkávání do Domova docházejí. Čekají je tady „jejich babičky a dědečkové“.

Atmosféra vezdejší je zcela jistě ovlivňována i skutečností, že jsme zařízení s menší kapacitou, a tudíž zde lze vytvářet pocit reálného domova a blízké vztahy. Zřejmě i proto zde spokojeně žijí manželské páry a lidé, byť ve vysokém věku, zde k sobě vždy někoho najdou. Přátelství jsou důležitá. Máme velkou radost, že se naši obyvatelé setkávají i mimo námi organizovaná setkání či aktivity. Užívají si v páru rozkvetlou letní zahradu, spřátelené skupinky klientů se scházejí pod pergolou, hrají karty, hrají na harmoniku a zpívají. A někteří ještě k tomu pečlivě trénují různé dovednosti, které budou potřebovat při účastech na Sportovních hrách pro seniory. Čeká nás několik výjezdů na hry organizované spřátelenými organizacemi, a hlavně budeme v září obhajovat zlato na našich sportovních hrách. Těšíme se a máme celé léto na to se pořádně připravit. Snad bude počasí přát i venkovním aktivitám.

Přejeme všem říčanským i přespolním pěkné letní počasí a hezkou dovolenou.

Petra Suchánková
zástupkyně ředitele příspěvkové organizace

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena