T. J. Sokol Říčany a Radošovice

1. 1. 2022

Výroční akademie s podporou města

V listopadu se ve sportovní hale konala sokolská akademie k 125. výročí založení naší jednoty, kterou jsme původně plánovali na květen. 170 cvičenců se podílelo na programu složeném z ukázek cvičení všech věkových kategorií. Městu Říčany patří velký dík nejen za poskytnutí prostor a věnování pamětní stuhy k praporu, ale hlavně za finanční podporu akce. Uplynulý rok byl pro naši jednotu obzvláště složitý, co se týče financování provozu sokolovny. Tuto situaci se nám povedlo zvládnout i díky dotaci na provoz od města Říčany, za což velice děkujeme. Dále s politováním informujeme, že s ohledem na vývoj epidemie musíme přesunout avizované šibřinky na zatím neurčený termín.

L. Lacinová, místonáčelnice

Atletická sezona 2021

Tento rok byl pro sportovní oddíly jedním z nejtěžších, protože musely přečkat několik covidových zákazů a příprava na závodní sezonu byla o to těžší.

Naše děti se také kromě atletických závodů zúčastnily mimořádné sokolské soutěže o netradiční ztvárnění sokolského znaku a dostaly od poroty mimořádnou cenu za ztvárnění videoukázky. Šlo především o iniciativu našich přípravkových dětí.

Poprvé se v tomto roce mohla naše atletika pyšnit prvními medailemi v kategorii dorostu.

Postavili jsme družstva přípravek, mladšího žactva a staršího žactva. Největších úspěchů dosáhli starší chlapci a starší dívky, tyto kategorie si připisují v tomto roce nejvíce oddílových rekordů.

Zúčastnili jsme se také projektu ČAS „Spolu na startu“, kdy atletické oddíly hromadně „otevřely“ letní sezonu a daly všem zelenou k aktivní atletice.

Naše oddílové závody jsme zahájili v červnu sprinterským trojbojem, kdy dorazilo velké množství závodníků, od mini přípravky až po mládežnické kategorie. Jarní závody jsme museli přesunout na září a žákovský závod na říjen. Obou závodů jsme se jako pořadatelé zhostili na té nejvyšší úrovni. Musíme samozřejmě poděkovat městu Říčany, že nás opět na domácích závodech finančně podpořilo, a jsme moc rádi, že se můžeme na město vždy spolehnout.

Jako jeden z největších úspěchů tohoto roku považujeme kvalifikování našich závodníků na MČR ve vícebojích, kdy nás v dorostenecké kategorii reprezentoval V. Šašek, který 9. místem (5372b.) potvrdil svoji všestrannost.

Za mladší žákyně nás reprezentovaly E. Lacková (19. místo) a L. Bradová (4. místo). Je to velký úspěch a doufáme, že v příštím roce to již bude pro někoho z říčanské atletiky i cenný kov.

Za starší žákyně se na 15. místě umístila v dvoudenním víceboji K. Lacková a za starší žáky na 18. místě M. Kovář. Oba závodníci mají obrovský potenciál.

Dalším úspěchem je kvalifikace na MČR jednotlivců. Zde nás reprezentovali L. Jonáková v kategorii dorostenek na 800 m, za starší žactvo F. Antoš v kladivu, M. Hercik na 1500 m, M. Kovář na 100 m př. a 200 m př., K. Lacková v kouli a ve skoku dalekém, K. Bradová na 60 m a 300 m a také na ve štafetách 4×60 m a 4×300 m E. Lacková, B. Dolanová, K. Lacková, K. Bradová, M. Hanko, S. Hajná, M. Teclová.

Neměli bychom opomenout Evropské hry dětí v Brně, kde o medaile bojovalo na 16. ročníku přibližně 1200 atletů a atletek. Tato akce má vždy velký závodní náboj. Dětem atmosféra připomíná největší závody, na které se většinou dívají jen v televizi. Nástup všech závodníků z 10 zemí před plnou tribunou tleskajících diváků, slyšet českou hymnu a vidět zahájení her s obrovským ohňostrojem je to, co děti baví a zjišťují tím, jaká atmosféra může na takovýchto závodech být. V tomto roce jsme vyslali osm závodníků. Co nás však velmi potěšilo, byly dvě medaile, a to zlatá v kouli a bronzová v oštěpu od K. Lackové, další dvě 4. místa ještě přidala L. Bradová na 60 m a ve skoku dalekém opět K. Lacková.

Absolvovali jsme i závody na nižší úrovni než jsou Mistrovství ČR a EKAG. Zúčastnili jsme se Krajských přeborů, Čokoládové tretry, Sokol Grand Prix, Polabského poháru, Chrudimských vícebojů. Dále organizujeme několik soustředění, ať už letních nebo podzimních na horách. Závody nižší kategorie jsou pro oddíl a závodníky mnohdy důležitější, protože než dosáhneme vrcholu, musíme postupnými krůčky učit děti s pokorou prohrávat a dávat jim velké cíle a sny, kterým uvěří.

Jsme moc rádi, že atletika v Říčanech směřuje každým rokem vzhůru, ale nebylo by to možné bez trenérského úsilí, které je a vždy bude hlavním předpokladem každého úspěchu sportovního oddílu. Proto musíme poděkovat trenérům a trenérkám mini přípravky a přípravky, kde každý oddíl začíná a staví na tom oddílový úspěch. Děkujeme trenérům žactva, mládeže a juniorů, protože ti musí děti neustále motivovat a učí je již opravdové atletice.

M. Lacko, trenér AO

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2022 Všechna práva vyhrazena