Úprava škodlivého veřejného osvětlení v ulici Černokostelecká – instalace stínidel a filtrů modrého světla

4. 5. 2024

Veřejné osvětlení (VO) v ulici Černokostelecká je tragickým pomníkem hlouposti a arogance osvětlovacího průmyslu. Veřejné osvětlení na této ulici svítí vysoko až do třetích pater domů i nad horizontálu a je jedním z hlavních zdrojů světelného znečištění v Říčanech. Používá svítidla LED vyzařující světlo se CCT 4000 K, tj. se silným zastoupením modrého světla. Modré světlo narušuje základní biologické procesy organismů a poškozuje zdraví podobně, jako kdybychom záměrně vykuřovali celou ulici tabákovým kouřem. Např. v ulicích, kde došlo k výměně oranžových výbojek za bílé LED, je zdokumentovaný výrazný nárůst výskytu rakoviny prsu.

Instalované VO dále zhoršuje vidění. Jak?

1) Světla LED mají vysoký povrchový jas a nestíněné oslňují řádově více než oranžové sodíkové výbojky.

2) Modré světlo zavírá zorničku řádově více než oranžové světlo, takže do oka prostoupí 33× méně světla, než by prostoupilo pod oranžovým osvětlením. Celkově méně vidíme a je hůře vidět ve stínech.

3) Modré, tj. krátkovlnné, světlo se řádově více než oranžové světlo rozptyluje na drobných částicích ve vzduchu (např. v mlze) a v oku (zejména u starších lidí). To vytváří neprůhledný světelný závoj.

Návrh projektu počítá s instalací filtrů modrého světla a stínidel na svítidla VO. Jedná se o jednoduché, rychlé a levné řešení, které významně

1) sníží zdravotní a environmentální zátěž světelným znečištěním;

2) zvýší optický komfort a v principu bezpečnost na ulici. Např. na železnici jsou stínidla samozřejmým standardem.

Více informací najdete na adrese https://shorturl.at/eptLM.

 

David Rajmon

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena