Včelaři v akci

30. 6. 2024

Včelařská sezona je na vrcholu. Odkvétají lípy, velký zdroj nektaru tvořící med.

Mnozí včelaři mají medobraní za sebou už podruhé.

Naše „rojová pohotovost“ je ve střehu. I když letos se do rojení včelám moc nechce, asi kvůli proměnlivému počasí. Doufáme, že si nevzpomenou mimo předpokládané rojové měsíce, kterými jsou květen a červen.

O osvětové akce o životě včel ve školách a školkách ke konci školního roku je velký zájem, že je až osvětářští včelaři nestíhají. Stejně tak jsou stále atraktivní letní víkendové akce pro rodiny s dětmi, kam jsou přizváni včelaři se včelami, aby o nich vyprávěli.

Druhou sobotu v červnu se říčanští včelaři jako každý rok zúčastnili 12. ročníku populárně-naučné stezky pro celou rodinu pořádané v Netlukách Výzkumným ústavem živočišné výroby, Šlechtitelskou stanicí SELGEN a Českou zemědělskou univerzitou v Praze s názvem Věda na polích a ve stájích-Příběh potravin.

Kde vedle krav, prasat, koz, ovcí, slepic, králíků a hus byla včelaři hravou formou prezentována i včela medonosná jako další z řetězce hospodářských zvířat.

A jako už druhý rok se nejen veřejnost divila, že i včelaři mají svou „krávu“, a to „mednou krávu“, jeden z typů úlů, který se dá použít k chovu včel a který byl na místě vystaven. Byl přizván jeden ze včelařů, který právě v tomto typu úspěšně včelaří a neúnavně o svých zkušenostech zájemcům vyprávěl. A že jich nebylo málo!

Vždyť včelařské stanoviště v Netlukách neslo letos podnázev Klát, košnice, medná kráva – úly se mění, včely zůstávají stejné. Všichni návštěvníci se mohli obeznámit i s dalšími typy vystavených úlů a dozvědět se spousty informací ze světa včel buď na základě vystavených předmětů, živých včel v proskleném úlu (včelky promiňte), nebo hravou formou soutěžních otázek, které bavily nejen děti. Omalovánky včel nebo medové lízátko bylo kromě nově nabytých vědomostí, oblíbenou odměnou.

Skvěle bylo stanoviště včelařů letos rozšířeno o stánek chráněné dílny U Bobeše, též včelaři a výrobci voskových mezistěn. Ti nabídkou medu, praktických voskovaných ubrousků a sáčků na potraviny a vkusných svíček ze včelího vosku doplnili poznatky o využití včelích produktů. Průhledný medomet a možnost vyzkoušet si ho byl završením akce u včel.

V prezentaci dalšího typu úlu zvaný „ležan“, který je ideální pro fyzicky méně zdatné včelaře, ale nejen pro ně, budou říčanští včelaři pokračovat v podzimní chystané akci. A to formou přednášky ve Strančicích. Ta bude ještě doplněna o seznámení návštěvníků s léčivými účinky včel a jejich produktů zvaných apiterapie.

Podrobnosti o akci dáme včas vědět. Máme se na co těšit.

 

Vaši říčanští včelaři (www.vcelyricany.cz)

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena