Včelařský výlet

27. 10. 2023

Poslední neděli v září se říčanští včelaři vydali na výlet. Cílem bylo městečko Nasavrky u Chrudimi. Proč zrovna tam? Protože tam už přes 70 let sídlí včelařská škola. Jedná se o nejstarší včelařskou školu u nás. Přesněji, Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum. Do současnosti pod záštitou Ministerstva zemědělství a Českého svazu včelařů prošel tento vzdělávací institut řadou proměn a dnes nabízí tříleté řádné a tříleté dálkové studium v oboru včelař. Řadou kurzů, přednášek či pouhou možností návštěvy a prohlídky budov, včelnic a bohatého arboreta je škola otevřena pro všechny včelaře i nevčelaře.

Právě tuto možnost využilo na 30 členů a příznivců říčanského včelařského spolku. A zážitek to byl vskutku velkolepý. Řada včelařů-výletníků se již nějakým způsobem programu školy v minulosti zúčastnila či v současnosti zúčastňuje, ale výlet v rámci spolkové činnosti byl něco docela jiného. Vypravený autobus celou cestu doslova „bzučel“ včelařskými i nevčelařskými diskusemi za občerstvování se laskominami vytvořenými některými z účastnic zájezdu, že se ani zpívat nestačilo.

Ve škole v Nasavrkách nás přivítali ředitel a jeho zástupkyně – tradičně medovinou (kvašený lahodný nápoj z medu) – a následovalo několik hodin nabitých včelařskými zajímavostmi. Nejprve odborná přednáška o rostlinách důležitých pro včely po celý rok s názornou ukázkou přímo v arboretu školy. Úžasné! Dále prohlídka školy a představení veškerého technického vybavení pro zpracování medu, vosku a dalších včelích produktů na špičkové profesionální úrovni. Fascinující! V nové budově se mohli účastníci seznámit se všemi u nás dostupnými typy úlů. Obohacující! Návštěvou vzorového apidomku v zahradě školy, v kterém se relaxuje vleže na úlech se včelami, se zájemci dozvěděli o síle a účinnosti léčby včelami, o tzv. apiterapii. Po té přesun do jedné z deseti školních výukových včelnic vzdálené pár kilometrů od učiliště. Tam se zajímavou přednáškou, ukázkami a diskusí o nemocech a léčbě včel výlet završil a jelo se domů. I když s pocitem některých, že se vše nestihlo (např. návštěva skvěle zásobeného včelařského obchůdku v areálu školy).

Asi to zní jak z minulého století, ale atmosféra zájezdu byla opravdu prima a s uvědoměním si toho, že v dnešní době je z časových důvodů tak málo příležitostí zrealizovat společný zážitek lidí se stejným zájmem, byli všichni účastníci nadmíru spokojení. Za to organizátorům akce z řady Výboru ZO ČSV Říčany patří velký dík.

Pro běžné včelaření absolvování školy tohoto nebo podobného typu podmínkou zatím není. Ale je dobré pro blaho včel, přírody i lidí alespoň nějaký odborný včelařský kurz, který třeba tato škola nabízí, absolvovat. Záleží na svědomí a odpovědnosti jednotlivců a vůli maximálně se vzdělávat v oboru. Vždyť nám všem jde o stejnou věc: o přírodu, a tudíž o přežití!

Vaši říčanští včelaři na www.vcelyricany.cz

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena