Vesmír Říčany, z.s.

30. 8. 2019

Jak Vesmír zase jednou zachránil Zemi před zkázou

Není dne, kdy bychom neslyšeli o znečištěném ovzduší, ničivém suchu a roztávajících ledovcích. Začátkem tohoto léta ale spěla Modrá planeta k totálnímu zániku. Mezinárodní tým vědců totiž zjistil, že se Země vychýlila ze své oběžné dráhy a směřovala přímo do Slunce. Také objevili v hloubi vesmíru planetu s podmínkami pro život. Státy světa se rozhodly vyslat ty nejlepší z lidstva, aby na nové planetě založili novou civilizaci a zbytek lidí nechali napospas zkáze. Do českého vesmírného střediska Luž 1, maskovaného jako tábor, se sjely experty vybrané děti, které měly let do vesmíru připravit.

Plány ale změnil pád meteoritu, jehož energie podle vědců mohla posloužit jako palivo pro neuvěřitelně rychlé létání vesmírem. Bylo rozhodnuto, že z přípravného týmu dětí se stanou astronauti, kteří se pokusí Matičku Zemi ještě zachránit výpravou na onu vzdálenou planetu, pracovně označovanou jako Gaia. Děti prošly náročným výcvikem, a když přišel den startu, musely se převléci do skafandrů a nastoupit do rakety Krteček, nepodobné týpí. Zde se nacházel generátor motoru, maskovaný jako mikrovlnka, do kterého se vložil meteorit. Pohladil se plyšový krteček pro štěstí, zadaly souřadnice a letělo se. Cesta se ale zkomplikovala, protože mimozemský pohon astronauty přenášel na zcela jiné planety. Navíc se na každé zastávce proměňoval, v petunie nebo diabolku. Děti na každé planetě zakoušely různá dobrodružství a pomáhaly místním obyvatelům od jejich strastí. S Umpalumpy vařily čokoládu, dosáhly míru na válečné planetě a vleže se potýkaly s ohromnou gravitací. Vyráběly vlastní rakety, které opravdu létaly. Astronauti taky pomohli hvězdnému stopaři napsat průvodce galaxií. Skládali oslavné básně na mimozemšťany, aby od nich získali zpět svůj motor. S hvězdářem poznávali vzdálená souhvězdí. Když konečně dorazili na Gaiu, tamní bytosti jim pomohly zázračným paprskem navrátit Zemi zpět na původní orbitu. Děti při cestě zpět na Zemi ještě obdržely od těchto mimozemšťanů zprávu, že teď sice Modrou planetu zachránily, ale je třeba se o ni neustále starat, aby nepřišla další katastrofa. Po přistání své zachránce přivítali nadšení pozemšťané a všichni kosmonauté byli vyznamenáni. Mise Gaia splněna!

Letošní tábor byl výjimečný ještě v jiných ohledech. Poprvé děti nepsaly, ale natáčely táborovou kroniku, na kterou se můžete v budoucnu podívat na webových stránkách Vesmíru Říčany. Pokřtili jsme novou multifunkční jídelnu. A nelze opominout oslavu čtyřicátin tábora. Vedoucí a děti si připomněli historii tábora, účastnili se promenády v táborových tričkách a pochutnali si na vesmírném dortu. Slavilo se i po odjezdu dětí se bývalými táborníky, kteří už do Dolní Světlé posílají své děti. Účastníci z dob pionýrských i dnešních vzpomínali, vyzkoušeli si trasovanou hru pro děti a zastříleli si ze vzduchovky. Po vydařené oslavě se tábor podařilo včas zabalit před příchodem deště. A díky tomu čekají suché stany na dalších deset let táboření, her a šťastných dětí pod Luží!

Za Vesmír Říčany, z.s., Vašek

Za Vesmír Říčany, z. s., Gabriela Nechutná

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena