Další věc se podařila – půjčovna pomůcek už funguje!
VESTEC – Terénní pečovatelskou službu Kvalitní podzim života, z.ú. není třeba dlouze představovat. Spíš bychom se mohli krátce podívat, co se povedlo, jaké mají plány a co je nového. Paní ředitelka Lenka Klestilová se ochotně rozpovídala.
Lenko, změnilo se něco zásadního ve vaší práci, v přístupu, v systému?
V přístupu se rozhodně nezměnilo vůbec nic, naopak, všichni pracujeme se stále větším nadšením, i když máme spoustu nové práce. Získat finance je pro nás, jako pro neziskovou organizaci, stále obtížné. Žádáme o granty, oslovujeme nadace a víme, že naděje na získání finanční pomoci je vždycky tak půl na půl. Abychom se jen nespoléhali na to, co dostaneme, založila jsem v dubnu letošního roku sociální podnik Služby KPŽ s.r.o., který má být finanční podporou neziskové organizace.
Takže novinka. Čím může sociální podnik pomoci neziskové pečovatelské službě?
V první řadě je to rozvážka obědů, kterou realizujeme vlastně od počátku vzniku pečovatelské služby. Zatím jsme rozváželi obědy pouze klientům, ale nyní máme možnost oslovit s touto nabídkou i široké spektrum firem, které v lokalitě jsou. Podle předběžných průzkumů bude o tuto službu zájem, tak proč ho nepodchytit. Máme v nabídce až 16 jídel za jednotnou cenu 89,- Kč včetně dopravy. Tato nabídka by mohla zaujmout nejen firmy, ale třeba i obecní úřady a jiné instituce, které v obcích jsou. Kromě rozvážky obědů nabízíme i další služby, například stavební práce nebo úklidové služby. Ráda bych ještě zmínila nejnovější službu, kterou jsme spustili letos v dubnu a tou je půjčovna a prodejna rehabilitačních pomůcek. Tato služba mohla vzniknout díky finanční podpoře Výboru dobré vůle - nadace Olgy Havlové, které si nesmírně vážíme, neboť nás posunula zase o krok dál.
Co chystáte do budoucna? Jaké máte další plány, představy, vize?
Jedním z plánů, které máme, je výstavba stacionáře ve Vestci. Velkou výhodou je, že máme podporu obce a pana starosty. V tuto chvíli je však spousta věcí v jednání, proto bych nerada předbíhala událostem. Co mohu říct už teď je to, že nejprve bude stacionář pouze s denním provozem, postupně mám v plánu týdenní stacionář, a to nejen pro seniory, ale pro všechny, kteří potřebují dlouhodobou péči. Chceme tu být pro všechny a chceme být v očích veřejnosti ti nejlepší. Možná to zní trochu neskromně a možná nafoukaně, což bych nerada, ale soudím-li podle reakcí a odezvy stávajících klientů, máme k tomu docela dobře našlápnuto. Po několika jednáních na sociálním odboru pro Prahu-západ jsem však s údivem zjistila, že na druhé straně okresu je o pečovatelskou službu stále nouze. Proto jsem se rozhodla, že vybuduji druhou základnu ve Velkých Přílepech.
Proč zrovna tam?
Na to je jednoduchá odpověď. Ve Velkých Přílepech mám sestřenici, která, když jsem ji oslovila, zda by mi pomohla, neváhala a pustila se do příprav se mnou. Zná naši společnost od začátku a po celou dobu nám zajišťuje medializaci a pomáhá s fundraisingem. (Fundraising je shromažďování finančních či jiných prostředků na obecně prospěšnou činnost společnosti. Jedná se o systematickou činnost, jejíž součástí je získávání grantů, oslovování nadací či potencionálních dárců. – pozn.red.) Je spolehlivá a já ráda pracuji se spolehlivými lidmi.
Nebojíte se toho?
Neřekla bych, že se bojíme. Zatím je to ještě syrové a má to ostré hrany. Na druhou stranu už jsem to samé jednou zažila, když jsme v roce 2013 zakládali sídlo ve Vestci. Dnes máme výhodu v tom, že naše jméno už je známé a přiznám se, že mě vždycky potěší, když mi někdo řekne, že o nás slyšel jen to nejlepší a vlastně ani nemusíme mít inzerci. Většina našich klientů, kteří stále přibývají, jsou na doporučení od jiných, spokojených klientů. Věřím, že si dobré jméno udržíme. Každý začátek je těžký a to, co jsme zvládli ve Vestci, nás teď čeká v Přílepech. To znamená získat důvěru a ujistit veřejnost o našich schopnostech a profesionalitě. A právě z toho důvodu si do svého týmu vybírám lidi, o které se mohu stoprocentně opřít a na které se mohu spolehnout. Ráda bych postupně představila celý svůj tým. Dnes je to paní Šárka Radilová – provozní a administrativní asistentka a paní Iveta Veselá – pečovatelka. A co o sobě říkají?
Šárka Radilová (50) – provozní a administrativní asistent
Iveta Veselá (32) – pečovatelka
Text: Renáta Šťastná
Foto: Miroslav Martinovský
a archiv pečovatelské služby
http://www.kvalitnipodzimzivota.cz
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena