Vyjádření starosty města

3. 7. 2015

- Kauza komise města - Kauza Magic Hill

V předchozích vydáních Kurýru a v dalších tiskovinách ve městě šířených vyšlo několik příspěvků, které potřebují dovětek. Autoři psali neznale a nekorektně, a proto se snažím nyní k těmto záležitostem doplnit vysvětlení, o němž se domnívám, že si jej čtenáři zaslouží.

Kauza komise města

Složení a odměny členů komisí a výborů kritizuje ODS a ANO. Máme tři výbory zastupitelstva a deset komisí. Jak ODS, tak ANO mají v komisích a výborech minimálně pět svých nominantů. Přesto ze strany ODS přišla skandalizující kritika: starosta a jeho lidé si vytvářejí trafiky za 1 564 320 Kč tedy s nárůstem o 469 % (viz článek M. Šmolíka – Potřebují Říčany trafiky?). K takovému rozhodnutí přitom nikdy nedošlo a nikdy se o něm neuvažovalo! Předseda ODS se sice omluvil, ale byla to omluva „kulišácká“, protože současně s ní přišlo několik jízlivostí na politické propojení členů a jejich odbornost (viz článek T. Kořána – Jak je to s těmi odměnami). Přidaly se i opoziční kolegyně za ANO, které požadovaly také doložení odbornosti a zveřejnění klíče pro výběr.

Vysvětlení: Seznamy členů komisí byly zveřejněny v únorovém Kurýru. Jde o desítky lidí, kteří dobrovolně pracují pro město. Ve Výboru pro územní rozvoj a výstavbu sedí sedm architektů a projektantů, ve školské komisi pracují ředitelé škol a školek, v dopravní komisi poskytují rady lidé ze SŽDC, ŘSD, dopraváci i lidé se zkušeností ze spedice… Podobně je to i v dalších komisích s tím, že komunikaci směrem k radě zajišťuje jeden zastupitel. Komise dávají doporučení, stanoviska, ale nerozhodují a nemají rozpočet. Proč jsou poradní komise pro ANO a ODS problém? Možná proto, že nebyly uspokojeny osobní touhy. Zastupitel M. Šmolík už není ani předsedou výboru, ani jeho členem. Z nominantů ODS jsme dali přednost architektovi A. Fröhlichovi. Zastupitelka K. Skrčená není členkou mediální komise, stejně tak zastupitelka A. Páral Trnková není členkou grantové komise. Proč? O obsahu Kurýru nebo hodnocení grantových žádostí politici od voleb 2010 nerozhodují a je to tak správně. V mediální a grantové komisi přitom nesedí žádný zastupitel.

Kauza Magic Hill

Důležitější kauzou je otázka výstavby nové MŠ a ZŠ Magic Hill. Tady se hned tři autoři v minulém Kurýru opřeli do mé osoby s tím, že jsem se měl alibisticky vzdát hlasování, když jsem přiznal střet zájmů. Co víc si ale od politika přát? Přiznal jsem, že jsem ve střetu zájmů, nehlasoval jsem a minimálně debatoval. A udělal jsem to, co by mělo být standardem slušného politika.

Kde střet zájmů vnímám? Školu staví trojice investorek – D. Olivová, K. Baťková a D. Holubová. Poslední dvě za mnou přišly jako majitelky pozemku někdy v roce 2012 s žádostí o změnu územního plánu z bytové výstavby na občanskou vybavenost – školu (tehdy to měla být škola Montessori). Znal jsem plány na rozšíření sídliště o další stovky obyvatel. Vnímal jsem stavbu školy jako cestu, která naopak pomůže zvýšit kapacitu škol. Noví obyvatelé naopak nutí město do dalších investic. Tehdy jsem obě paní viděl poprvé, žádost na změnu funkční plochy byla tehdy akceptována do přípravy územního plánu. Na podzim 2013 paní D. Holubová jednala s mou ženou o zapojení do neziskové společnosti Figurka o.p.s., kde jsme oba (žena coby zakladatelka a já coby předseda správní rady) hledali partnera pro spolupráci. D. Holubová se stala ředitelkou společnosti Figurka a začala neziskovku řídit a podporovat. V té době jsem měl minimální informace o plánech výstavby školy. Nyní jsem školu v hlasování ani nepodpořil, ani neblokoval. Transparentním chováním jsem naopak zamezil možným spekulacím, že jsem hlasoval pro výstavbu školy výměnou za podporu společnosti Figurka o.p.s. Co je podstatné: Město teď musí s maximální snahou usilovat o to, aby čtvrť byla zasažena provozem školy co nejméně.

                                                                                    Vladimír Kořen, starosta města Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena