Za aktivitami muzea také do sportovní haly

31. 1. 2020

 

Muzeum Říčany vzdělává širokou veřejnost, děti i pedagogy a nebojí se nových vzdělávacích forem. Historii, kulturu i přírodu přibližuje hravým a zážitkovým způsobem. Vloni zrealizovali na 578 výukových programů, kterými prošlo jedenáct tisíc žáků. Vila Růženka v ulici Rýdlova, kde muzeum sídlí, již rozsáhlé aktivity nestačí prostorově pokrýt. Město vyhovělo žádosti a zapůjčí říčanskému muzeu jednu z místností ve sportovní hale. Muzeum sem přesune část svých vzdělávacích aktivit i pomůcek. Dům u hradu zakoupený pro potřeby muzea v roce 2018 zatím na stavební úpravy čeká, k výstavbě je už hotový projekt botanického centra se skleníkem a laboratoří u 3. ZŠ U Říčanského lesa.

 

Reference:

Díky moc za skvělé programy, které pro děti plánujete. Poměrně dost je pro školku využíváme. Naposledy děti přišly nadšené, vyprávěly o všem, co viděly a určitě si odnesly spoustu zajímavých informací. Také od učitelů jsem dostala stejnou informaci.

Vždy je možné se bez problému domluvit a vaši lektoři fungují naprosto skvěle. Poděkování celému muzeu za možnosti, které nám dává. Ještě jednou díky. 

Radana Wagenknechtová, MŠ Magic Hill

 

Muzeum v Říčanech je nádherné místo. Je vidět, že všichni, kdo zde pracují, odvádí naprosto úžasnou práci. Všechny expozice jsou tak propracované a promyšlené. Skvělá práce. Navíc muzeum pořádá i různé akce, přednášky a workshopy, kterých se opakovaně velmi ráda účastním nejen proto, že se dozvím a naučím něco nového, ale i proto, že v konečném důsledku to může mít velmi pozitivní vliv na naši zemi. A to je moc dobře.

Jitka Nečadová

 

Aktivity Muzea Říčany již řadu let obohacují kulturní a společenský život města a volný čas říčanských obyvatel i návštěvníků z širokého okolí. V minulých letech proběhly tisíce výukových programů pro školy a stovky akcí pro veřejnost. V místnosti v Rýdlově ulici se konají výukové programy a řemeslné dílny pro školy, přírodovědné kroužky, řemeslný kroužek, semináře a workshopy pro pedagogy, dlouhodobé večerní kurzy šití a zero waste workshopů, jednorázové dílny, přednášky, besedy a jiné programy pro veřejnost. Mimo to slouží jako místnost pro muzejní porady a jednání. V roce 2019 Muzeum Říčany zrealizovalo 578 výukových programů pro školy, kterými prošlo 11 218 žáků, a 81 akcí pro veřejnost, kterých se zúčastnilo celkem 3001 návštěvníků.

„Řadu let se potýkáme s problémem nedostatku prostoru. Raritně malé prostory, ve kterých muzeum sídlí, jsou využité na maximum a již dávno nestačí současnému provozu,“ komentuje situaci ředitel muzea Jakub Halaš. „Velice proto vítáme možnost přesunout část aktivit i pomůcek do externí výukové místnosti, což poskytne jak školám, pedagogům a veřejnosti, tak i našim lektorům větší komfort, lepší podmínky a tolik potřebný prostor, a budeme moci naše aktivity dále rozvíjet. V nové výukové místnosti budeme realizovat vybrané výukové programy náročnější na prostor a pomůcky (např. mikroskopování) a dílny pro školy, kurzy šití a další aktivity pro školy, pedagogy i veřejnost.“

Muzeum využívá pro své programy i další prostory: zahradu, Dvorek, Říčanskou hájovnu a didaktické centrum geologie Muzea Říčany u 1. ZŠ, přesto tyto prostory nestačí pokrýt velký zájem o aktivity z řad veřejnosti a škol. Proto již v roce 2018 město zakoupilo dům u hradu č. p. 14, který by sloužil potřebám muzea. Proběhl archeologický a památkový průzkum, a musí se připravit architektonická soutěž a pak projekt.

„Není úplně systémové, aby sportovní halu a její místnosti sdíleli ještě přírodovědci. Cestu ale máme. Město získalo mnohamilionovou dotaci na botanické centrum u 3. ZŠ a věřím, že se podaří najít v rozpočtu peníze na výstavbu. Přírodovědné kroužky by se mohly v nových prostorách konat už ve školním roce 2021/22,“ zakončuje starosta Vladimír Kořen (Klidné město). 

Kateřina Lauerová,

tisková zpráva města

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena