Do hlavního město Itálie, jedné z významných světových metropolí, jsme se vypravili spolu s našimi žáky na počátku května. Poznali jsme a připomněli si mnoho tváří starobylého města.
Téměř každý, kdo navštíví Řím, touží vidět Koloseum, Vatikánská muzea, Forum Romanum, Fontánu di Trevi, Španělské schody či baziliku sv. Petra. Všechna tato krásná místa, byť plná turistů, čekala i na nás. Každý rok Řím navštíví více než 5 milionů turistů a bylo to znát i během naší návštěvy.
Davy turistů nás ale nemohly odradit. Vždyť pro všechny, kteří se zajímají o historii a umění, je Řím skutečným rájem. Procházeli jsme uličkami věčného města a nasávali jeho atmosféru. Co jsme se dozvěděli? Třeba Koloseum – někdo říká, že jej stačí vidět zvenčí. Teprve pod ním si ale uvědomíme jeho majestátnost. Teprve uvnitř si ujasníme důmyslnost lidského ducha v dávných časech. Pantheon, jedna z nejzachovalejších antických staveb na světě, přežila ve své kráse díky tomu, že zaujala křesťany. Forum Romanum, skutečné centrum politického a náboženského života starověkého Říma, se nachází hned vedle Kolosea. Na rozdíl od Pantheonu se na něm notně podepsal zub času. A co renesance nebo baroko? Alespoň jedna zajímavost: Říká se, že když vhodíte minci do Fontány di Trevi, určitě se do Říma vrátíte. A kvůli tomuto zvyku turisté do fontány ročně vhodí několik milionů eur, které následně slouží k dobročinným účelům.
Už teď se těšíme na další výpravy.
Dalibor Dudek, ředitel
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena