Žádá město dostatečné dotační prostředky na výstavbu nové školy?

6. 9. 2018

Na červnovém zastupitelstvu proběhlo hlasování o souhlasu s podáním žádosti o dotaci na výstavbu ZŠ na Komenského náměstí. V obecné rovině je to samozřejmě v pořádku, ale je škoda, že zastupitelé nevyslyšeli mojí námitku k výši možných investičních nákladů.

Je totiž možné, že město tak přijde o desítky miliónů z dotačních prostředků a bude pak muset tyto prostředky najít ve svém rozpočtu. Investiční náklady na školu byly v minulém roce odhadnuty na částku 250 mil. Kč.  Dnes se kalkuluje již s částkou 306 mil. Kč, podle aktuálních investičních nákladů škol v jiných městech se investice podobného rozsahu může vyhoupnout až přes 400 mil. Kč.

Rostoucí stavební náklady, podzemním parking, staveniště obklopené zástavbou a přísnější normové požadavky mohou klidně cenu stavby dostat do zmiňovaných mezí. Pak je to jednoduchá matematika. Pokud se nyní v žádosti uvede o 100 mil. menší investice, nežli skutečně nastane, bude si zmíněných 100 mil. muset město zaplatit z rozpočtu. Pokud by se však požádalo o 400 mil. rovnou, ušetří tak město 75 mil. a to není zrovna málo.

 Nezbývá tedy než doufat, že se podaří dostat náklady zázračně do částky 306 mil. s DPH a nebudeme tak řešit otázku kde vzít peníze na dovybavení nedokončené školy.

 

Miloslav Šmolík, zastupitel (ODS)

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2023 Všechna práva vyhrazena