Zpráva o stavu věci

26. 8. 2016

Názor Václav Macinauer

Na jaře tohoto roku, jak známo, vyšla OZV 2/2016, jejíž čl.5 o pravidlech pohybu psů po městě vyvolal spontánní nesouhlas a odpor komunity pejskařů a to pro jeho, krátce řečeno, zjevnou neodbornost a celkovou nesmyslnost. Cca 42 plemen psů musí být při pohybu po všech komunikacích města opatřeno náhubky. V prázdninovém čísle Kurýra pak byla uveřejněna mapka, která určovala místa veřejné zeleně včetně parků, kde je možno psa venčit bez náhubku, která ve spojení s komentářem však vnesla do této celkově nepřehledné vyhlášky ještě větší zmatek. Navíc, je v přímém protikladu s OZV  1/2012 o ochraně veřejné zeleně.

Operativní skupina pejskařů již absolvovala tři pracovní setkání se starostou panem Kořenem, který byl iniciátorem této nepovedené OZV, bohužel zatím bez jakéhokoliv výsledku. Pan starosta, jako nepejskař, evidentně není schopen pochopit, co obnáší soužití člověka a jeho přítele psa a zřejmě se domnívá, že určení několika prostor s možností venčení bez náhubku, problém vyřeší. Stále si stojí na tom, že vyjmenovaná plemena psů, podle něj jako nebezpečnější než ostatní, musí mít náhubky, což zejména při letních vedrech hraničí s týráním psa. Při posledním setkání vyslovil i úvahu o tom, že kritériem by mohla být výška psa v kohoutku, což by ovšem v praxi znamenalo, že vysoký dobrácký pes by měl náhubek a menší, ale zlobivější, nikoliv. To už ani rozum nebere. Veškeré argumenty pejskařů o tom, že toto opatření v žádném případě neovlivní počet případů kousnutí psem na veřejném prostranství, k čemuž dochází v řádu několika jednotek za rok, odmítá, a uveřejňováním  těchto jednotlivých případů cíleně vyvolává averzi veřejnosti ke psům.

Osobně se obávám, že k dohodě s panem starostou bohužel nedojde a že nakonec nezbude, nežli se obrátit přímo na MZ a doufat, že i mezi zastupiteli Klidného města se najde několik rozumných jednotlivců, aby se dalo dohromady 11 potřebných hlasů k novelizaci čl. 5 této vyhlášky podle návrhu pejskařů. Pokud ne, budeme to muset 2 roky vydržet a před volbami vyvinout maximální úsilí, aby na radnici byla reprezentace, která bude vstřícnější k psovi, tomuto od nepaměti příteli člověka, nežli je reprezentace Klidného města. 

PS. Strávil jsem nyní týden v italském městě Misáno. Hlavně večer je to mraveniště lidí, včetně množství dětí. Zaregistroval jsem v tom davu poměrně dost psů, NO, boxerů, dobrmanů, rotvajlerů apod, zjevně patřících domorodcům, všichni bez vyjimky bez náhubku. I tam zcela určitě dochází občas ke kousnutí člověka psem a přesto tam nikoho na radnici nenapadlo předepsat takřka všem větším psům náhubky, protože jak carabieneri, tak měšťáci je míjejí bez povšimnutí.

                                                                                                                      Václav Macinauer

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena