ZŠ Bezručova

31. 5. 2019

Co nového v Bezručovce?

Helpíkův pohár 2019 - krajské kolo

6. 5. bylo pondělí pro mnohé zcela běžné. Stejně by však nemluvily vybrané nejlepší dvojice z pátých tříd, které se vydaly soutěžit do Obory Hvězda v krajském kole Helpíkova poháru. Počasí nám přálo, a proto nám nestálo v cestě nic, co by bránilo zahájení zachraňování životů. Každá posádka (tedy vybraní zástupci z páté třídy) se vypravila na připravený okruh, kde na pěti stanovištích poskytovala první pomoc zraněným. Novinkou letošního roku byl i vědomostní test, který byl součástí bodované soutěže. 

S napětím jsme vyhlíželi vyhlášení výsledků, ale protože i doprovodný program byl pestrý, dozvěděli jsme se při čekání mnoho zajímavostí od hasičů, policistů i záchranářů.

S velkou radostí je mi ctí představit vám vítěznou posádku ze středočeského kraje, kterou se stala právě posádka naší školy. Žákyně z 5. B si letos ze soutěže odvezly nejen pohár, ale i postup do celostátního kola. Koncem měsíce porovnají své síly s posádkami z celé republiky, držme jim palce.

Jitka Kutmonová - učitelka 1. stupně

 

Úspěšný sazka olympijský víceboj

V pondělí 29. 4. 2019 nás přivítalo velice nevlídné počasí na okresním kole OVOV. Díky tomu se většina disciplín konala v tělocvičně a pouze ty nejnutnější byly venku.

Naši školu nakonec reprezentovaly pouze tři dívky v kategorii jednotlivců. Všichni soutěžící měli před sebou kliky na čas po dobu dvou minut, švihadlo na čas po dobu dvou minut, během kterých se střídaly styly (vpřed, vzad, vajíčko, střídmonož), trojžabák z místa, hod medicinbalem vzad a běh na 1000 metrů nebo dribling basketbalovým míčem. Naše závodnice si všechny vybraly běh na 1000 metrů.

Ve velmi zajímavém zápolení se pořadí přelévalo od disciplíny k disciplíně. Chvíli byly naše závodnice ve druhé polovině pole, chvíli ve vedení. O našem úspěchu nakonec rozhodly kliky a závěrečný „kilák“.

Dívky sebraly druhé, páté a osmnácté místo ve svých kategoriích, které šly podle ročníku narození.

A jelikož první dvě závodnice z každé kategorie postupují do krajského kola, můžeme se těšit

na zastoupení naší školy v krajském kole 31. 5. 2019 v Čáslavi.

David Beneš trenér 2. ZŠ

 

Po stopách nespravedlnosti

Všichni dobře víme, že naučit se cizí jazyk jde nejlépe přímo v zemi jeho původu. Proto jsme se letos v květnu s žáky Nj 7. A a 7. B vydali vlakem na poznávací výlet do Mnichova, abychom pochytili nějaké to slovíčko. Téma výletu bylo temné a tajemné: „Po stopách nespravedlnosti“. Každý den jsme navštívili významná místa, spojená s neslavnou historií Mnichova, které bylo od r. 1923 kolébkou násilí a teroru národního socialismu. Náměstí Königsplatz, známé jako místo vojenských přehlídek, památníky pro oběti i hrdiny, kteří se režimu NS postavili a byli potrestáni. Feldhernhalle na Odeonsplatz, kde bylo srdce kultu NS.

V dokumentačním centru NS, které existuje od r. 2014, jsme se od vstřícných průvodců, z filmů  a obrázků dozvěděli jak vše začalo a proč došlo až k 2. světové válce. Podívali jsme se do budovy, kde se v r. 1938 podepsala Mnichovská dohoda a kde je dnes škola, a studenti se zde nerušeně učí zpívat a malovat. Našli jsme i pamětní desku, která čekala na své vystavení celých 80 let.

V historickém centru jsme vystoupali 300 schodů nejstaršího kostela Alter Peter z jehož věže jsme za studeného, ale jasného počasí viděli celé město, Alpy i nejvyšší horu Německa Zugspitze jako na dlani.

Abychom se odreagovali, zašli jsme do Englischer Garten, kde na umělé vlně Eisbach surfovali nadšenci v neoprénech a předváděli své akrobatické kousky. Vlna nákupů v Primark nám dodala energii, abychom mohli poslední den navštívit koncentračního tábor Dachau, kde jsme si zase uvědomili, jaké štěstí máme, že žijeme v době míru.

Kristýna Plešingrová, učitelka NJ

 

Výuka jinak, aneb Za historií do Itálie

Starověký Řím a dějiny umění znali zatím jen z hodin dějepisu a výtvarné výchovy. Prožít alespoň několik dní v minulosti, to mohli žáci 8. ročníků díky poznávacímu zájezdu do Itálie.

Na pětidenní výpravu za poznáním se v pondělí 29. 4. vydalo 32 žáků z Bezručovky a 16 dětí ze ZŠ Světice, v doprovodu tří pedagogů a průvodkyně CK VÝUKA JINAK. Po nočním přejezdu přes Německo a Rakousko nás přivítala slunná Itálie – ranních 15 stupňů Celsia se přes den vyšplhalo na příjemných 20°C.  

První den „po italsku“ jsme strávili v renesanční Florencii. Paláce bohatých florentských měšťanů, katedrálu Santa Maria del Fiore a baptisterium s „Rajskými dveřmi“, slavnou sochu Davida na Piazza Signoria a další umělecká díla v galerii Pitti, ale také místní tržiště i zákoutí úzkých uliček, to vše nám ukázala průvodkyně Štěpánka. V Itálii žije už řadu let, ale pochází z Čech, takže komentovaná prohlídka městem byla pro nás v češtině.

Na výklad v mateřštině jsme měli štěstí také v Římě a ve Vatikánu, kde jsme strávili následující dva dny s průvodkyní Věrou, která v Římě žije více než 30 let, svůj rodný jazyk ale nezapomněla. Náměstí Piazza del Popolo, Španělské schody, Fontána di Trevi, Pantheon, náměstí Piazza di Navona, Andělský hrad – to byla naše středeční porce historických památek. Nejvíc jsme se ale těšili následující den do římského Kolosea, dopoledne jsme ještě zvládli náročnou prohlídku Vatikánských muzeí, která končila v Sixtinské kapli, vyzdobené slavnými Michelangelovými freskami. Podívali jsme se také do baziliky sv. Petra, kde byli kdysi korunováni Karel IV. a Zikmund Lucemburský. Při pohledu na dlouhé řady turistů na Svatopetrském náměstí jsme ocenili, že cestovní kancelář objednala prohlídky pro naši skupinu už dopředu, takže jsme nemuseli plýtvat časem ve frontách.  Od vzpomínky na gladiátorské zápasy v Koloseu nás cesta dovedla až na pahorek Palatin, kde historie „Věčného města“ vlastně začala. Odtud jsme měli antické Forum Romanum a Kapitol jako na dlani.

Ve chvilkách volna v jinak nabitém programu jsme nezapomněli ochutnat výbornou zmrzlinu a italskou pizzu. Ostatně italské menu na nás čekalo také v hotelích v Perugii a Římě, kde jsme měli objednané ubytování i s polopenzí. Domů jsme se vrátili v pátek 3. 5. v odpoledních hodinách, trochu unavení po nočním přejezdu z Říma do ČR, ale s nezapomenutelnými zážitky.

Propojení výuky s historickou exkurzí se rozhodně osvědčilo, a tak už jsme teď zvědaví, kterým směrem a do jaké doby se vydáme příště.

Iva Mašková, Lenka Syslová - učitelka ČJ a Dě

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2019 Všechna práva vyhrazena