ZŠ Bezručova

29. 5. 2022

Čtení ve spacáku

S karimatkami, spacáky a oblíbenou knihou přišli v pátek 6. května do školy žáci, kteří si nechtěli nechat ujít Čtení ve spacáku. Literární „přespáčko“ jsme připravili pro členy čtenářského klubu, který na druhém stupni naší školy vznikl v roce 2017. Těší nás, že jsme po „covidové pauze“ mohli znovu otevřít dveře školní knihovny. Z pátku na sobotu v ní nocovalo 20 nadšených čtenářů z 6. a 7. tříd.

Vše odstartovala v šest večer první soutěž. Žáci se rozběhli po škole hledat indicie, které je přivedly na stránky časopisu ABC. Hostem našeho večera byl totiž pan Zdeněk Ležák, šéfredaktor „ábíčka“ a autor komiksových knih s historickou tématikou. Zdeněk Ležák se podělil o své spisovatelské zkušenosti, ale především nás nechal nahlédnout pod pokličku novinářské práce a přiblížil na konkrétních ukázkách, jak se dělá časopis pro mládež, který už letos oslaví své 65. narozeniny. Zdeněk Ležák obohatil naši školní knihovnu o výtisky svých knih, ale především s sebou přinesl pořádnou dávku fantazie a inspirace pro všechny, kteří zkoušejí psát vlastní texty nebo kreslit komiksy. Posilněni pizzou a dobrotami od maminek, pustili jsme se do hry Přines si svoji knihu, na kterou jsme byli dobře vybaveni, protože nikdo z nocležníků si dnes nezapomněl svoji oblíbenou knížku. Jak se však ukázalo, nebylo úplně snadné prolistovat se v ní k úryvku, který s vtipem a podle zadání na hracích kartách připomíná třeba projev prezidenta, radu pro maturanty nebo název nového šamponu. U této hry jsme se rozhodně nenudili. A pak vyčistit zuby a spát. To se snadno řekne, ale hůř udělá. Do spacáků se nikomu nechtělo, a tak jsme ještě v improvizovaném kinosálu zvládli jeden fi lm na přání. Někteří stihli i přečíst pár stránek v knížce půjčené od kamaráda, než nás konečně všechny přemohla únava. Není divu, že se ráno nikomu nechtělo vstávat, ale přesto jsme společnými silami připravili tousty a usmažili palačinky jako sladkou tečku za čtenářským ponocováním. Už teď se těšíme na jeho příští pokračování.

Iva Mašková, Lenka Syslová

a čtenáři z Bezručovky

 

DĚTI Z BEZRUČOVKY POMÁHALY DĚTEM

Nemůžeme popřít, že účinkování v přímém přenosu byla pro naše děti úplně nová zkušenost. Michal Horák nám nabídl, abychom s ním a jeho kapelou vystoupili v pořadu ČT Pomáháme dětem. Jeho důvěry si moc vážíme. A i když termín byl na Bílou sobotu, charitativní akce především ve prospěch dětí, mají v našich srdcích obrovskou důležitost. Přestože komorní sbor Bezručovky skladbu Plány jdou zpíval už mnohokrát, „13 statečných“ se dva měsíce 3x v týdnu před školou scházelo, protože nechtěli nic ponechat náhodě. Natáčením jsme strávili celý den a odnášíme si z něj spoustu zážitků, nejen přímo z natáčení, ale také z chvílí, kdy jsme různě čekali, až na nás přijde řada. S Michalem Horákem a jeho úžasnou kapelou jsme si skvěle zazpívali různé rádiové „hitovky“. Zjistili jsme, že kromě Michala a bandu je velký sympaťák i mimo pódium také Tomáš Klus, velmi milá a příjemná je i Dasha a má svou doprovodnou kapelu mimořádně „našlapanou“ skvělými muzikanty, kteří před zahájením přímého přenosu všechny bavili pohodovým jazzem… Zkrátka životní zážitek!

Martin Mužík

OFFICE ARENA 2022

V průběhu jara 2022 proběhl další ročník soutěže Offi ce Arena. Někteří naši žáci měli zájem se této soutěže zúčastnit. Jak již název napovídá, šlo především o znalosti kancelářského balíku od společnosti Microsoft. Ve školním kole bylo potřeba zvládnout test, během kterého mohli žáci využívat aplikace word, excel či powerpoint. Úspěšní řešitelé postoupili do krajského kola, kde naši školu více než úspěšně reprezentoval Dalibor Kotek. Zadání práce nebylo vůbec lehké. Podle přesně dané struktury bylo potřeba vytvořit článek pro školní časopis, zpracovat tabulky a grafy v excelu a vytvořit prezentaci pro představení projektu. A jaké bylo téma? Organizace akce ke stoletému výročí narození Emila Zátopka. S velice kvalitním projektem Dalibor obsadil ve Středočeském kraji skvělé druhé místo a skončil tak těsně před branami celostátního finále, ve kterém žáci měli dotáhnout projekt do konce a daná škola poté rozhodla, jestli bude realizován. Ačkoliv se nás toto netýkalo, tak i na poli IT naše škola zaregistrovala ohromný úspěch.

David Beneš

SPORTOVNÍ KEMP

Po několika letech se hrstka vybraných atletů a atletek vydalo na přípravný kemp na atletickou soutěž Pohár rozhlasu. Ten se tentokrát konal v Chocni. Na naše atlety čekal náročný program. Náplní bylo seběhávání štafet, trénink nízkého startu z bloků, zlepšování techniky skoku dalekého a skoku vysokého či učení se techniky vrhu koulí. Došlo rovněž na běhání úseků, hraní brännballu či odpočinkové fáze v parku, jehož součástí byla chůze po slackline či základy acrojógy. Jestli kemp budeme moci hodnotit úspěšně uvidíme 11. května, kdy ve Staré Boleslavi proběhne okresní kolo již zmiňovaného Poháru rozhlasu. A jak se kemp dětem líbil? „Celkově jsem si kemp moc užila. Jsem ráda za skvělý kolektiv. Bylo to tu super.“ „Za ty tři dny tady na kempu jsem se naučil hodně. Zjistil jsem, že mě atletika velice baví a možná se jí začnu více věnovat.“ „Program je tady nabitý a rozhodně nemohu říci, že by mě aktivity neunavily.“ „Areál a okres byl vybrán skvěle!“

David Beneš

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2022 Všechna práva vyhrazena